Kard. Sarah: “Dosta je oskvrnuća, ne odnosi se tako prema euharistiji”
www.nedjelja.ba
U ekskluzivnom razgovoru za portal “LaNuova Bussola Quotidiana”, pročelnik Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, kard. Robert Sarah reagirao je, između ostaloga, na ideju dijeljenja pričesti na način “take away”…
Riječ je o uzimanju posvećene hostije u crkvi s kojom se pričešćuje za vrijeme mise koju se prati preko medija.
Također je razgovarao na temu pregovora o jamčenju sigurnosti kod dijeljenja pričesti kao dijela dijaloga između Talijanske biskupske konferencije (CEI) i Vlade Italije za otvaranje mogućnosti vjernicima sudjelovanja na svetoj misi.
“Euharistija je dar koga primamo od Boga, moramo je primati na dostojanstven način, nismo u samoposluzi. Nitko ne može svećeniku zabraniti ispovijedanje i dijeljenje pričesti. Postoji pravilo i to se mora poštivati: vjernici su slobodni primiti pričest na usta ili na ruku. To je pitanje vjere, srž problema leži u krizi vjere svećenika. Mise u streamingu su zavela s puta i svećenike: oni moraju gledati u Boga, a ne u kameru”, sukus je priče u intervjuu kard. Saraha koji je naglasio srž problema: “Kada bismo bili svjesni što slavimo na misi i što je euharistija, ne bi nam padalo napamet neki načini dijeljenja pričesti.”
Obično dobro informirani vatikanisti torinske La Stampe izvijestili su o različitim rješenjima koja proučavaju Vladini stručnjaci u uskoj suradnji s CEI-om, koji trenutak pričesti smatraju “vrlo velikom opasnošću od zaraze”.
Među njima je i takozvano “pakiranje” Tijela Kristova koje svećenik najprije posveti te se hostije zapakiraju i stave u crkvu, a onda ih vjernici uzmu i ponesu kući.
Kardinal Sarah je bio šokiran kada je trebao odgovoriti na to pitanje te rekao da je to nemoguće. “Bog zaslužuje poštovanje, ne možete ga staviti u vrećicu. Ne znam tko je smislio ovu besmislicu, ali ne može se pregovarati o tome kako se pričešćivati. Pričešćivati se mora na dostojanstven način, dostojno Boga koji nam dolazi. Prema euharistiji se moramo odnositi s vjerom, a ne kao s trivijalnim predmetom, nismo u samoposluzi. To je potpuno suludo”, ustvrdio je, a na primjedbu da je tako nešto slično učinjeno u Njemačkoj odgovario je: “Nažalost, u Njemačkoj se rade mnoge stvari koje nemaju više ništa katoličkog, ali to ne znači da ih moramo imitirati. Nedavno sam čuo kako biskup govori da u budućnosti “neće biti više euharistijskog okupljanja, već samo liturgija Riječi. To je protestantizam.”
Potom je ustvrdio kako euharistija nije pravo ni dužnost već dar koji “besplatno primamo od Boga i koji moramo primiti s poštovanjem i ljubavlju”.
“Nitko ne može spriječiti svećenika da ispovijeda i pričešćuje. Sakramenti se moraju poštovati. Dakle, čak i ako nije moguće prisustvovati misi, vjernici mogu tražiti da se ispovjede i da prime pričest”, rekao je kard. Sarah i komentirao nastavak emitiranja misa na TV-u ili na streamingu: “Ne možemo se naviknuti na ovo, Bog se je utjelovio, on je od mesa i kosti, nije virtualna stvarnost. To je zavodljivo i za svećenike. Na misi svećenik mora gledati Boga, umjesto toga privikava se gledati u kameru, kao da je to predstava. Ne može se ovako nastaviti.”
Na kraju je ponovio kako u Crkvi već postoji pravilo i ono se mora poštivati “vjernici su slobodni primiti pričest na usta ili na ruku” te nikakve druge opcije koje dolaze iz talijanske vlade nisu dobre.
Ž.I., M.U., KT