Aktualno

NOVA KNJIGA RATKA PERIĆA: „ISUSOVI SAKRAMENTI U MOLITVI OČE NAŠ“

Nakladnička kuća Tonimir iz Varaždinskih Toplica i Crkva na kamenu iz Mostara objavile su novu knjigu biskupa Ratka Perića „Isusovi sakramenti u molitvi Oče naš“.

U knjizi se povezuje sedam molbenica Očenaša sa sedam sakramenata. Jednostavno, praktično, konkretno, poticajno. Stupovi katoličke vjere, prakse, postupanja i obraćanja Bogu čitatelju se stapaju u jednu cjelinu. Stoga je ovo djelo sinteza koja na svjež način učvršćuje ono što, kako i zašto vjernik izgovara i čini. Njime se Kristovu vjerniku koji želi produbiti molitvenu spoznaju, duhovnost i osvjedočenje za Isusa otvaraju svetopisamski obzori.

Knjiga ima 88 stranica, tvrdoga je uveza i može se naručiti na info@tonimir.hr ili na mobitel 098 390 749. Cijena je 10,50 eura, poštarina uključena.

Vojni biskup Jure Bogdan o njoj piše: „Naslov i sadržaj jedinstveni su ne samo na hrvatskom govornom području, nego i u svjetskoj teologiji. Poznato je kako je sv. Augustin potkraj IV. stoljeća povezao prošnje molitve Oče naš s blaženstvima i kako ih je u XIII. stoljeću sv. Toma Akvinski povezao s darovima Duha Svetoga. Ali nije nam znano da je koji bogoslovac prije napravio i obrazložio usporednicu između sedam prošnja Očenaša i sedam sakramenata koje Crkva naučava i dijeli. Ratko Perić puno je godina predavao sakramentologiju, pa s lakoćom objašnjava čitatelju kako se kroz povijest Crkve došlo do broja sedam svetih sakramenata. Zatim prelazi na novost svoje knjige: u molitvi Oče naš naslućuje se svih sedam sakramenata; auktor ustanovljuje i obrazlaže vezu između sedam prošnji Očenaša i sedam svetih sakramenata. U prošnji ‘Sveti se Ime Tvoje’ otkriva otajstvo krštenja, u prošnji ‘Dođi Kraljevstvo tvoje’ sakrament potvrde, u prošnji ‘Budi volja tvoja’ sakrament svetoga Reda, u prošnji ‘Kruh naš svagdanji daj nam danas’ svetootajstvo Euharistije, u prošnji ‘I otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima našim’ sakrament ispovijedi, u prošnji ‘I ne uvedi nas u napast’ veliko otajstvo ženidbe i u prošnji ‘Nego izbavi nas od zla’ sakrament bolesničkoga pomazanja.“

Porečki i pulski biskup Ivan Štironja ističe: „Knjiga o sakramentima na temelju molitve Oče naš, zajedno s knjigama ‘Dekalog’ i ‘Nadnaravni darovi i naravni porivi’, svojevrsna je trilogija odnosno priručni sažetak kršćanskih sadržaja, kateheza i vrjednota koje imaju utjecaj na čovjekovo ponašanje, duhovnost, vjersku kulturu i ćudoređe. Ovom nas knjigom vodi k Isusu, pokazuje nam put gdje stanuje, pomaže nam da Ga bolje upoznamo, svjedoči o radosnu ozračju koje ispunja srce i dušu nakon što Ga se susretne. Jednostavno pomaže da otkrijemo sav Kristov nauk o sakramentima u Kristovoj molitvi kojom se obraćamo Ocu nebeskom. I u sakramentima svu molitvu Oče naš. Oni koji su imali prigodu u rukama imati bilo koju knjigu biskupa Ratka, mogli su se uvjeriti da su vrelo za osvježenje i poticaj za produbljenje katoličkih vidika, proširenje vjerskoga znanja, uranjanje u same korijene nauka Katoličke Crkve, poniranje u dublji i intimniji odnos s Bogom, istinski udžbenici teološke naobrazbe…  Uz to mogu biti pomagala za meditaciju i literatura za spremanje propovijedi, razmatranja, predavanja.“

Teolog Mladen Šutalo primjećuje: „Kao što se u molitvi Očenaša i sakramentima isprepliću nebesko i zemaljsko, isto tako je autor uspio staviti oboje u jednu cjelinu. Oče naš i sakramenti dolaze iz istoga Izvora. Kao što je i sve ostalo, što je potrebno za ljudski, duhovni i tjelesni život, satkano u molitvi Oče naš, tako je i u sakramentima satkano sve što je potrebno za komunikaciju s Bogom. A povezati to dvoje znak je umješnosti, posebice na jednostavan način. Autor je uspio ono što je Isusova nakana bila kad je naučio svoje učenike molitvu Oče naš i kad je ustanovio sakramente, da kroz malo riječi puno toga kaže. Idealan dar svećeniku i vjerniku, profesoru i studentu. Hvala biskupu u miru što ne miruje i što nas svojim pisanim djelima stalno u vjeri učvršćuje.“

Ratko Perić rođen je u ratnom progonstvu 2. veljače 1944. u Tuku, župa Rovišće, kraj Bjelovara, kao šesto dijete u obitelji koja potječe iz Rotimlje kod Stoca. Gimnaziju i filozofiju završio je u Zagrebu, a teologiju u Rimu. Za đakona je zaređen u Rimu 1969., za svećenika Trebinjsko-mrkanske biskupije u Prisoju kraj Tomislavgrada istine godine, a za biskupa u Neumu 1992. U Vječnom gradu magistrirao je o Stepincu i doktorirao o poteškoćama naviještanja Evanđelja u svijetu koji u praksi odbacuje Boga. Župnikovao je u Trebinju i vodio Papinski hrvatski zavod svetoga Jeronima u Rimu. Predavao je na učilištima u Dubrovniku, Sarajevu, Rimu, Zagrebu i Mostaru. Od 1993. do 2020. bio je mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj Trebinjsko-mrkanske biskupije. Stanuje u Svećeničkom domu u Mostaru i objavljuje na portalu katoličkih teologa Vjera i djela.

Zanima nas Tvoje mišljenje!