O NAMA

PROSLAVLJENA 5. OBLJETNICA KOMINSKIH MIOVACA

Na Svijećnicu je u župi svetog Ante u Kominu svoju petu godinu djelovanja proslavila udruga HKZ“MI“ iz Komina. Proslava je započela svetom misom na kojoj su nazočili njihovi gosti, iz središnjice je stigao dopredsjednik udruge g. Mato Krajina, predstavnica Zajednice “MI” iz Hrvatskog Leskovca Renata Ivoš – Krajina, stigli su i miovci iz Trogira,te predstavnici udruga i ustanova koje djeluju u Kominu,i na području grada Ploča,a sa kojima miovci iz Komina surađuju. Svetu misu je sa domaćim župnikom don Draženom Dukićem suslavio don Mihael Prović,povjerenik ureda za pastoral mladih naše nadbiskupije. Nakon svete mise susret i proslava su nastavljeni prigodnim domjenkom u mjesnom Domu kulture u Kominu gdje je predsjednik kominskih miovaca Jurica Ćopo poželio dobrodošlicu gostima i ukratko na svečanoj skupštini predstavio rad udruge u zadnjih pet godina,te zahvalio svima na podršci u radu. Skupu su se također obratili i Mate Krajina iz središnjice, koji je Zajednici u Kominu darovao zbirku knjiga za novu knjižnicu, te slike Michaela O’Briena Zajednici i predsjedniku Jurici Ćopi. Nazočnima je se obratio i  don Mihael Prović, te predstavnici ostalih udruga i institucija.

Župnik don Dražen Dukić

Pozdravnu riječ uputio je i kominski župnik don Dražen Dukić i istaknuo radost da miovci djeluju u njegovoj župi, te izrazio nadu da će takva suradnja biti sve jača i bogatija. HKZ“MI“ djeluje u Kominu od 2015. godine. Sudjeluju u svim župnim aktivnostima. Proslave zaštitnika župe svetog Ante do organiziranja hodočašća.  Od događaja koje organiziraju vole istaknuti posebno dva: Nastupe zborova i pučkih pjevača na otvaranju trodnevnice svojem župnom zaštitniku gdje se okupe zborovi cijelog Neretvanskog dekanata i dijela Makarskog primorja koji svojim dolaskom doprinesu svečanosti kada se iznose relikvije svetog Ante koje župa župa ima pred puk,te Dobrotvorni Uskršnji sajam. Imaju i glumačku skupinu koja svake godine svojim nastupom obraduje svoje župljane za Božić. Također su tu posjeti starim mještanima koje obraduju njihove posjete. Uz duhovne aktivnosti udruga HKZ“MI“ djeluje i pomaže potrebitima u društvu. Organiziraju razne događaje na kojima se prikupljaju sredstva,bilo za Caritas,bolesnu djecu,misije.Također djeluju i na kulturnom području gdje na raznim događajima prikazuju baštinu svojeg mjesta. Kako je bilo u Kominu možete pogledati na slikama. (J. Zovko)

Miovci pred župnom crkvom Sv. Ante

Donosimo pozdravni govor predsjednika HKZ „MI“ Jurice Ćope:

 

Predsjednik Jurica Ćopo

Na početku ovog našeg malog slavlja sve vas od srca pozdravljam. U svoje ime,i u ime svih miovaca koji su tu nazočni,kao i onih koje su razne obveze spriječile da budu tu sa nama. Posebno našeg dragog gosta iz središnjice,dopredsjednika naše udruge Matu Krajinu, predstavnicu Zajednice “MI” iz Hrvatskog Leskovca prof. Renatu Ivoš – Krajina, don Mihaela Provića, povjerenika ureda za pastoral mladih naše nadbiskupije,našeg župnika don Dražena,predstavnike vlasti grada Ploča, predsjednika MO, predstavnike udruge lađara Gusari, nogometnog kluba Gusar,ravnatelja škole u Kominu,naše tete iz vrtića. Kažu mudri ljudi da postoje dva velika dana u životu svakog čovjeka – dan kada se rodimo i dan kada otkrijemo zašto smo se rodili. Ja bih to prenio ne samo na čovjeka, već i na našu udrugu HKZ“MI“ koja evo sa Božjom pomoći i zahvaljujući radu i zalaganju njenih članova i uz podršku svih vas ovdje nazočnih,kao i naših mještana,slavi petu godinu djelovanja. Zanimljiv je bio naš početak. Bilo je vrijeme Došašća,pred Božić. Zazvanio je meni mobitel i javi mi se naša Kata. Jure,evo dolazi vrime Božića,vidimo da se vas par trudi i radi,i ako triba reci pa ćemo pomoć. Ko to ne bi prihvatio. I tako je počelo. Okitila se crkva, uradile jaslice. Okupili smo čak i glumačku družinu i napravili igrokaz kojeg nije bilo dugo godina. Obišli po selu naše stare. I bio je to lijep Božić. Ali šteta da se okupimo samo od Božića do Božića. I počeli su razgovori o okupljanju u jednu udrugu,koja bi djelovala cijelu godinu. Padali su razni prijedlozi. A nama je trebalo nešto što bi povezalo duhovno i svjetovno. Nešto provjereno. I internet zna biti koristan. U potragama izbaci HKZ „MI“. Pročitamo statut, ciljeve, djelovanje…. Geslo: Bog,Crkva Domovina. Kud će ljepše! I to bi to. Najprije razgovor sa bivšim župnikom don Petrom koji je lijepo prihvatio ovu zamisao i odobrio je. Slijedili su razgovori sa Matom Krajinom i Antunom Klimanom. Okupljanje,najava osnivačke skupštine,izbori i eto nas. Težak je bio početak. Logistiku nam je za početak pružila župa sa svojim prostorijama. Ali uz nastojanja i rad naših članova naš glavar Đorđi je obećao svu ostalu pomoć što je i ostvareno. Od starih prostorija u neobnovljenom Domu kulture pa do današnjih prostorija. Danas smo tu gdje jesmo. Prepoznati smo u našem mjestu,općini,te cijeloj našoj lijepoj dolini. U ovih pet godina sudjelovali smo u puno akcija gdje smo nastojali pomoći koliko su nam naše mogućnosti dopuštale. Proslijedili smo oko 20 000 kuna u novcu potrebitima, od Caritasa u Kninu, obitelji u nevoljama, udrugama koje brinu o bolesnoj djeci,misijama. Posebno smo ponosni na sudjelovanje u obnovi dijela naše sakralne baštine. Svega ovoga ne bi bilo bez odricanja i požrtvovnosti naših članova. Uz dobrotvoran rad nije nam strana ni kultura i tradicija koja je bogata u našoj župi. Veseli nas to što vidimo budućnost naše udruge kroz uključivanje mladih i djece kojima ne nedostaje volje za sudjelovanje i rad u svim događajima što ih HKZ“MI“ upriliči.

Budućnost je nešto što možemo zamišljati,ali samo dobri Bog zna hoće li se to ostvariti. Na redovitoj skupštini prošle godine donijeli smo lijepe odluke o daljnjem djelovanju,i to baš što se tiče kulturne baštine,a neke smo već i ostvarili. One malo teže ostaju pred nama. Jedan od ciljeva naše udruge jest nastojanje da budemo vidljivi u društvu kao udruga koja baštini i radi na čuvanju i promicanju kršćanskih vrijednosti koje su u današnjem svijetu sve ugroženije. Koliko god se mi tješili da smo u našoj sredini „sigurni“,znamo da to nije tako. Svijet je postao globalno selo i sve te promjene će kad tad stići i do nas. I moramo ih dočekati spremni. I možda će jednog dana naš svjetonazor biti u manjini,ali to ne znači da nećemo biti u pravu. Moramo ostati kao sol zemlje,što je rekao Isus. Čvrsti i postojani u našim promišljanjima. Zato bi bilo bitno da se više povežemo,u svakom pogledu. I unutar udruge i njenih ogranaka,te sa ostalim udrugama koje baštine iste vrijednosti kao i mi. Da postanemo više vidljivi u našem društvu. Poštivati tuđa uvjerenja,ali nastojati očuvati kršćanske vrijednosti za buduće naraštaje. Da te vrijednosti budu žive,a ne da ih se spominje kao u nekim bajkama: Bilo jednom davno… Kažu da i najduži put počinje malim prvim korakom. Miovci su taj prvi korak napravili. Zato neka nam ova peta godina ne bude teret godina što smo sakupili jer smo stariji, nego neka nam bude škola da postanemo bolji. Da budemo jedno malo svjetlo koje će zasvijetliti najprije u našim obiteljima,susjedstvu,našem mjestu i onda se proširiti na svijet. Vjerujemo da nam je Bog dao dar života; na nama je da odredimo kakav ćemo život provesti. Hoće li naš život ostaviti lijepi trag u životu moje obitelji, moje zajednice,mojeg mjesta ili nas nakon našeg odlaska neće pamtiti ni mjesto na koljem smo stajali. Još jednom hvala svima koji su prepoznali rad naše udruge i svojim nam djelovanjem pomažu da budemo bolji. Za Boga i Hrvatsku dragu do slijedećeg susreta neka nas sve čuva i prati Božji blagoslov. Živjeli!

************************************************

Prilažemo i govor našeg izaslanika, dopredsjednika HKZ “MI” Mate Krajine:

„Pavao, po Božjoj volji pozvan za apostola Krista Isusa, i brat Sosten Crkvi Božjoj u Korintu – posvećenima u Kristu Isusu, pozvanicima, svetima, sa svima što na bilo kojemu mjestu prizivlju ime Isusa Krista, Gospodina našega, njihova i našega. Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i Gospodina Isusa Krista!“ (1 Kor)

Zagrebački miovci – posebice naš predsjednik dr. sc. Božo Skoko, duhovnik i utemeljitelj vlč. Mario Tolj, tajnik gosp. Denis Bajs –  miovcima u Kominu, kominskoj Crkvi na čelu sa župnikom don Draženom Dukićem, šalju pozdrave, izražavaju zahvalnost i i čestitke na svemu što ste kroz ovih pet godina preko MI-a učinili za Boga i Hrvatsku dragu!

Naše sjećanje, pa i ovo današnje neka bude novi izvor i nadahnuće za buduće dane, jer kako reče Ernest Hello: „Planine svijeta mogu se srušiti jedna na drugu. Koliku god buku oko Crkve činili narodi i kraljevi, ona neće zaboraviti nijednoga od svojih siromaha, nijednoga od svojih prosjaka, nijednoga od svojih mučenika.

Uzalud se svijet ruši. Crkva svoje dane broji svojim svetkovinama. Neće zaboraviti nijednoga svog starca, nijednoga svog djeteta, ni jedne svoje djevice, nijednog svoga pustinjaka. Vi je proklinjete. Ona pjeva. Ništa neće uspavati i ništa neće uplašiti njezino sjećanje.“

Neka ove dostojanstvene i pobjedničke riječi osnaže naša srca – neka zapisane u kronike proslave pete obljetnice uspješnog djelovanja kominskih  miovaca – budu putokaz koji će ražariti našu želju da se vjernički i potpuno dopustimo utkati u drevno sjećanje svekolike Crkve, da budemo dionici konačne pobjede koju nam je Krist zajamčio.

Stoga, sestre i braćo, za svaki znani i neznani trud svakom od vas iskreno zahvaljujem. Budite sretni i ponosni što u ovom vremenu naviještate nadu, radost i Kristovu poruku spasenja, što svjedočanstvom života potvrđujetu svoju vjernost Bogu, Crkvi i Domovini. Gospodin je s nama i u uz nas – nemojte u to nikad posumnjati.

Ne dajte se uklopiti u žalopojku koja se razliježe zemljom niti svrstati među gubitnike još za života. Pohrlite na izvore nade i radosti, Kristu Kralju vjekova. „Ondje, gdje mi kažemo:’Sada je sve gotovo!’, Bog kaže:’Sada sve uistinu započinje!’

Ako dopustimo „da se od nas samih, kao živog kamenja sazida kuća Božja“, ako se utkamo u duhovno bogatstvo i sjećanje Crkve, a onda sve te plodove – ne skrivajući svjetlo pod varićak — kroz različite vidove apostolata hrabro pokažemo svijetu, mi ćemo ispuniti svoje poslanje.

Hrvatski katolički zbor „MI“ će i dalje koračati samo tim putem, ne skrećući ni lijevo ni desno. Koračat ćemo kao i dosada ravno prema Istini, prema Kristu i Vječnosti. Neka poniznost bude temelj svakog našeg djela, a zahvalnost Bogu što nas odabra da Mu slavu svijetom pronosimo naša snaga i radost.

Danas posebno želim ohrabriti ovdje prisutnu našu mladež i reći im da su istinski junaci. Oni su doista proljeće naše Crkve koje je oživljuje, obogaćuje nadom, radošću i sveudiljnim slavljenjem. Zadaća je zato HKZ „MI“ i dalje „hraniti ih dobrom hranom“, učiti ih kako se konkretno ljubi Boga, Crkvu i Domovinu. Dragi mladi, Crkva vas voli i poštiva, nikad nemojte posumnjati u njezinu majčinsku ljubav! Crkva vam nikad neće umjesto kruha kamen dati ili zmiju umjesto ribe, poručio je mladima svih stoljeća Krist u Matejevu evanđelju. (Mt, 7, 7 – 11)

Na koncu, sestre i braćo, dragi miovci, prema nama se šire razapete ruke Gospodinove i razapete ruke mnogih koji su kroz povijest posvjedočili vjeru. Na tu činjenicu nemojmo ostati ravnodušni. Raširene Isusove ruke iskupit će sve naše grijehe, a njegove rane bit će melem svim našim ljudskim ranama. To je jedina aktualnost, jer ništa drugo nema ovakvog značaja. Neka Križ na kojem su visjele Kristove ruke stoji i dalje nad nama i pokazuje nam put trajanja, sve do vječnosti. Neka to bude ujedno i naš dragocjeni ključ kojim ćemo utvarati labirint zemaljskih patnja, nepravdi i nevolja, svih okolnosti s kojima nam je susresti se u životu.

Ostanimo MI – Crkva svjesna sebe koja se kao živo kamenje ugrađuje u duhovni Dom (1 Pt 2,4-5). i na ovom svijetu jedino se Bogu klanja i samo njemu čast iskazuje; u radosti, slobodi i istinskoj kršćanskoj ljubavi; ovdje i svuda po svijetu; jučer, danas i sve do vječnosti.

Dragi miovci, neka Vas Bog blagoslovi i čuva! Obrazlažite i dalje s novom snagom „razloge nade koja je u nama“ do volje Božje. Uz iskrenu čestitku o ovoj petoj obljetnici zajedno s Vama želim naglasiti neprolazna načela i ponoviti naše drevno obećanje i molitvu: „Čvrsto vjerujem u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga. Životom želim potvrditi i tako obnoviti sveti pradjedovski zavjet vjere u Isusa Krista i vjernosti Katoličkoj crkvi. Svoju odluku polažem u Bezgrešno srce Presvete Bogorodice Marije.

Najvjernija Odvjetnice, na braniku stoj, čuvaj našu vjeru (našu zajednicu MI)  i hrvatski dom. Amen!
Braći i sestrama u Kominu, Crkvi kominskoj poštovanje, čestitke i zahvalnost!

FOTOGALERIJA:

 

Dr. don Mihael Prović
Trogirski miovci

Zanima nas Tvoje mišljenje!